STAY. Korzyści dla pracownika i pracodawcy. “Warto”

STAY. Korzyści dla pracownika i pracodawcy. “Warto”

Uniwersytet Łódzki we współpracy z Agencją Rozwoju Regionu Kutnowskiego organizuje szkolenia, które pomagają utrzymać aktywnych pracowników 50+. – To wartość firmy. To mentorzy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie – mówią doradcy ds. wdrażania.

Anna Królak

W wielu branżach pracodawcy coraz bardziej odczuwają niedobór pracowników. Z roku na rok sytuacja będzie się pogarszać. Najbardziej doświadczeni pracownicy odejdą na emeryturę.

W przedsiębiorstwach pozostaną wolne etaty i brak pracowników z odpowiednią wiedzą. Nadchodzącemu problemowi postanowił zapobiec Uniwersytet Łódzki, który jest liderem projektu “STAY”. W realizację zadania zaangażowany jest partner krajowy Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. oraz partnerzy zagraniczni Instituto de Soldadura e Qualidade z Portugalii i University od Newcastle Upon Tyne z Wielkiej Brytanii.

“Ludzie to największa wartość firmy”

Projekt “STAY. Wsparcie aktywności zawodowej osób 50+ w przedsiębiorstwie. Zdrowy i zmotywowany pracownik – zadowolony pracodawca” powstał w celu utrzymania aktywności zawodowej osób w wieku 50+.

– Projekt skierowany jest do osób zatrudnionych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach z całej Polski. Szkolenia przygotowane są dla trzech grup docelowych: dla pracodawców, pracowników działów HR, a także pracowników 50+ – informuje Mariola Grodnicka, prezes ARRK S.A.

Z uczestnikami szkolenia pracuje 12 wykwalifikowanych trenerów. Działania rozpoczynają animatorzy, którzy nawiązują kontakt z firmami i opiekują się nimi do końca trwania projektu. Ideę projektu i wartości wypracowane w trakcie szkoleń wdrażają doradcy, którzy przenoszą rozwiązania projektu do struktury firmy. – Pracownicy 50+ to największa wartość firmy. To mentorzy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie. Osoby dojrzałe mogą dzielić się swoją wiedzą z młodszymi kolegami. Dodatkowo nie muszą martwić się o swoją pozycję w firmie. To korzyści dla dwóch stron – mówi doradca, Agata Hagno.

“Atmosfera otwartości i doskonali trenerzy”

W 2017 roku 52 osoby poddały się szkoleniu pilotażowemu. Dzięki informacjom zwrotnym od uczestników, organizatorzy wiedzą, że jest zapotrzebowanie na kolejne edycje projektu. Obecnie są rekrutowane kolejne grupy szkoleniowe, które ruszają już od 17 lutego.

 – Jestem pod ogromnym wrażeniem szkolenia. Panowała na nim atmosfera otwartości, zajęcia prowadzili doskonali trenerzy. To był inspirujący czas i wiele przemyśleń. Myślę, że zdecydowanie wpłynie to na moje kompetencje menadżerskie – przyznaje Joanna Hetman-Krajewska, adwokat z Warszawy.

Podobnego zdania jest Paweł Łebkowski, prezes Międzynarodowego Centrum Rozwoju Spółdzielnia Socjalna: – Każdemu wydaje się, że ma wiedzę i potrafi zarządzać. Jednak możliwości i informacje, jakie wyniosłem ze szkolenia, choćby o wykorzystywaniu osób 50+, są bezcenne. Wywarły bardzo duży wpływ na formę pracy. Nie można wychodzić z założenia, że wszystko się wie. Warto wziąć udział w szkoleniu, polecam.

Udziału w projekcie nie żałuje również Agnieszka Bartyzel. – Brałam udział w szkoleniu 50+, ponieważ kiedyś wszyscy będziemy mieli tyle lat. Musimy umieć odnaleźć się wtedy w tej rzeczywistości. Niezmierną satysfakcję sprawiło mi spędzenie czasu z ludźmi, których poznałam w mojej grupie.

Zapisy na najbliższą edycję szkoleń trwają. Zjazdy zorganizowane będą w salach dydaktycznych Uniwersytetu Łódzkiego i obejmować będą cztery weekendy (96 godzin szkoleniowych). Organizatorzy zapewniają bezpłatne wyżywienie i noclegi. Rejestrować można się na stronie http://www.stay.uni.lodz.pl/rekrutacja/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *