Partnerstwo publiczno-prywatne coraz częściej stosowane? Szkolenie dla przedsiębiorstw

Partnerstwo publiczno-prywatne coraz częściej stosowane? Szkolenie dla przedsiębiorstw

Kiedy Unia Europejska przestanie wspomagać finansowo samorządy, bardziej atrakcyjne stanie się partnerstwo publiczno-prywatne. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć wcześniej, dlatego Eurokreator we współpracy z Agencją Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. organizuje szkolenie z PPP.

Anna Królak

Partnerstwo publiczno-prywatne to forma współpracy między jednostką publiczną, a prywatną firmą. Współpraca oparta jest na umowie o charakterze komercyjnym.

Najbardziej spektakularnym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego na świecie jest budowa kanału La Manche. Już w latach 80. władze Francji i Wielkiej Brytanii ogłosiły przetarg na wybór prywatnej firmy, która wybuduje tunel na własny koszt. W zamian przez 55 lat będzie zarabiać na pobieraniu opłat za przejazd. Po upływie ustalonego czasu, obiekt stanie się własnością obu państw.

W Polsce model PPP zastosowano m.in. przy budowie autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem. Spółka Autostrada Wielkopolska drogę zbudowała za pomocą swoich funduszy, ale na gruntach wykupionych przez państwo.

„Opłacało się”

Oprócz przykładów znanych na całym świecie, od wielu lat podejmowane są również inicjatywy gminne. Przykładem jest umowa na termomodernizację 24 budynków oświatowych w Zgierzu. 30 stycznia 2017 roku miasto podpisało umowę z firmą Engie Services sp. z o. o. Dzięki współpracy instytucji, szkoły, przedszkola, żłobek miejski i basen zyskają nowe okna, drzwi i wentylacje. Zakres prac obejmuje również wymianę centralnego ogrzewania, remonty korytarzy i instalacji oraz poprawę warunków sanitarnych. Zakończenie inwestycji wyznaczone jest na 31 sierpnia 2018 roku.

– Jednoczesna termomodernizacja 24 dużych obiektów oświatowych byłaby dla miasta bardzo trudna finansowo i organizacyjnie. Dzięki znalezieniu partnera prywatnego możliwe stało się osiągnięcie oczekiwanego efektu w krótkim czasie.  Dzięki tej realizacji kasa miejska będzie miała spore oszczędności. Szacujemy je na poziomie około miliona rocznie, co pozwoli na spłatę zobowiązań wobec partnera prywatnego – mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza. – Trzeba przy okazji wspomnieć o dodatkowych korzyściach, które pojawiły się wraz z naszym partnerem prywatnym. Mam tu na myśli choćby różne działania w obszarze edukacji energetycznej i ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, które zaoferowała i zrealizowała w Zgierzu firma Engie – dodaje.

Prezydent Staniszewski podkreśla, że z perspektywy czasu, podjęcie decyzji o współpracy było dobrym rozwiązaniem. – Podjęcie się trudu stworzenie projektu na pewno opłacało nam się  nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również organizacyjnego. Było nieco problemów, związanych z  faktem bycia pionierem w przygotowaniu i realizacji hybrydowego projektu w PPP, ale warto było popracować na efekt, który już jest w mieście widoczny. Warto podkreślić jeszcze wymiar społeczny tego przedsięwzięcia – odbywa się ono przy pełnej akceptacji mieszkańców i użytkowników obiektów – tłumaczy.

Wykwalifikowani trenerzy i niezbędna wiedza

Projekt „Partnerstwo publiczno-prywatne – szkolenia dla MMŚP” finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Celem projektu jest przygotowanie uczestników do realizacji przedsięwzięć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Podczas szkoleń, wykwalifikowani trenerzy, przekażą uczestnikom wiedzę na temat przepisów PPP w kraju, nawiązania współpracy publiczno-prywatnej, analizy poszczególnych etapów procedury dotyczących wyboru partnera prywatnego oraz możliwości wykorzystania funduszy Unii Europejskiej do realizacji projektów PPP.

Koszt udziału w 16-godzinnym szkoleniu dla jednej osoby to 116,91 złotych. Na miejscu zapewnione jest wyżywienie. Zajęcia zorganizowane zostaną 22 i 23 lutego w Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. przy ulicy Wyszyńskiego 11 w Kutnie.

Zgłoszenia wysyłać można na adres arrk@arrk.pl do 13 lutego. Więcej informacji na stronie http://www.eurokreator.eu/partnerstwo-publiczno-prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *